Odzyskiwanie ustawień konta Outlook Express

 

Zdarzyło Ci się, że chciałeś odzyskać ustawienia kont e-mail z dysku starego komputera? Wiadomości można łatwo importować z folderu ich przechowywania. Z kontem jest nieco trudniej, gdyż dane kont przechowywane są w plikach rejestru użytkownika.

Opisana metoda zadziałała u mnie na systemie Windows XP.

Zanim przystąpisz do odzyskiwania pamiętaj, że manipulowanie rejestrem systemowym zawsze może się źle skończyć, przygotuj sobie więc punkt przywracania systemu i/lub kopię rejestru. Nie odpowiadam za straty spowodowane wprowadzonymi przez Ciebie zmianami.

Aby odzyskać ustawienia kont należy:

  1. Znaleźć na starym dysku katalog użytkownika a  nim plik ntuser.dat (który jest ukryty, więc aby go zobaczyć musisz włączyć wyświetlanie plików ukrytych/systemowych.
  2. Uruchomić program regedit i zaznaczyć gałąź rejestru hkey_current_user.
  3. Z menu plik wybrać opcję importuj gałąź rejestru i wskazać położenie wcześniej znalezionego pliku ntuser.dat.
  4. Regedit poprosi o nadanie nazwy importowanej gałęzi. Może być jakakolwiek, byle unikalna.
  5. W importowanej gałęzi znajdź podgałąź SoftwareMicrosoftInternet Account Manager i w niej - podgałąź Accounts. Znajdź w nim konta, które chcesz przenieść, zaznacz je, kliknij prawym klawiszem i eksportuj.
  6. Plik, do którego dokonałeś eksportu wybranych wpisów otwórz notatnikiem. Zmień gałąź rejestru tak, by wskazywała HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoft itd (tj zamień część, wskazującą na importowaną w pkt 3 gałąź na gałąź odpowiadającą bieżącemu użytkownikowi.
  7. Jako użytkownik, któremu chcesz zaimportować ustawienia konta kliknij prawym klawiszem na pliku eksportowanej gałęzi rejestru i kliknij scal. Po potwierdzeniu ustawienia konta powinny zostać importowane, co można sprawdzić otwierając MS Outlooka.
Mam nadzieję, że tak jak u mnie - wszystko zadziałało.