Oprogramowanie biurowe nr 3: Docs.com oraz office.live.com

W poprzednim poście dotyczącym programów biurowych pisałem o narzędziach giganta z Mountain View. Dla równowagi przedstawiam także aplikacje udostępniane przez giganta z Redmond.

Okazuje się, że firma z Redmond oprócz swojego powszechnie znanego pakietu biurowego posiada także webowe aplikacje biurowe: dostępne dla facebooka docs.com oraz wersję live pakietu office. Co ciekawe, aplikacje te są (do użytku niekomercyjnego/domowego) bezpłatne.

Podobnie jak w przypadku aplikacji google aby skorzystać z dobrodziejstw narzędzi udostępnianych przez Microsoft trzeba mieć konto mailowe w usługach twórcy oprogramowania: np. na hotmailu, lub też posiadać konto na facebooku (co najprawdopodbniej nie jest wielkim problemem). Po zalogowaniu się na stronach narzędzi otrzymujemy zestaw narzędzi odpowiadający możliwością podstawowych wersji pakietu Office. Możemy utworzyć dokument tekstowy, arkusz kalkulacyjny, prezentację, a w pakiecie live.office także notatkę programu OneNote.

Ponieważ interfejsy udostępnianych narzędzi są takie, jak w przypadku ich odpowiedników biurkowych myślę, że każdy powinien sobie z nimi poradzić. Wystarczy pooglądać i korzystać. Zwrócę więc tylko uwagę na parę rzeczy:

  1. Docs.com działa jako wersja beta, obecnie (chyba) niedostępna jest w języku polskim. Wersja live.office działa w języku polskim.
  2. Aplikacje te nie działają jakoś wybitnie szybko, jednak na tyle sprawnie, że kilkunastostronicowe opracowanie, zawierające obrazki i tabele spokojnie udało mi się w nich napisać. Wystarczy odrobina cierpliwości.
  3. Wraz z kontem w aplikacji live office otrzymujemy bezpłatnie 25Gb miejsca na dyskach w chmurze MS na nasze dokumenty. Jak na dokumenty, to całkiem sporo.
  4. Dokumenty wygenerowane przez obydwie z usług, po pobraniu na dysk dały się bezproblemowo otworzyć w pakietach MS Office, ale także OpenOffice - przynajmniej testowane przeze mnie pliki były więc wygenerowane poprawnie.
  5. O ile widzę, programy te nie umożliwiają edycji zaawansowanych równań, co dla niektórych może być wadą.

Ponieważ aplikacje te są bezpłatne i generują pliki zgodne ze standardowymi formatami Microsoftu, wydają mi się być ciekawą opcją dla osób, dla których wydatek na pakiet biurowy jest duży, a chcą korzystać z zamkniętych formatów plików.

Zapraszam do testowania i dzielenia się wrażeniami!