System operacyjny na pendrive z opcją multibootowania

Rozpoczęcie przygody z Linuxem można odwlekać z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że aby go przetestować trzeba go zainstalować na dysku twardym, co wiąże się z ryzykiem utraty danych lub też korzystać z dystrybucji Live, które uruchamiane z DVD/CD działają bardzo wolno. Na dodatek trzeba wybrać dystrybucję, znaleźć obraz dysku, …. Tyle zabiegów wielu odstrasza. A wszystko to można znacznie uprościć korzystając z odpowiedniego oprogramowania, takiego jak na przykładYUMI.

YUMI (Your Universal Multiboot Installer) jest narzędziem działającym w środowisku Windows, które umożliwia przygotowanie bootowalnego (jakie jest na to lepsze polskie słowo) pendrive’a/dysku usb, z którego można będzie uruchomić wybraną dystrybucję Linuxa. Narzędzie wygląda mniej więcej tak: 

YUMI - multiboot installer

Oprócz tego okienka wiele więcej nie zobaczymy (oprócz oczywiście postanowień licencyjnych, pasków postępu i kreatorów instalacji, które krok po kroku pomogą zainstalować wybraną dystrybucję).

Narzędzie to ułatwia przygotowanie dysku z wybranymi dystrybucjami Linuxa (i nie tylko). Oferuje między innymi:

  • pomoc w pobieraniu odpowiedniego obrazu ISO,
  • umożliwia instalację wielu systemów równolegle, przygotowuje menu wyboru uruchamianego systemu,
  • umożliwia usunięcie zainstalowanego systemu.

YUMI oferuje duży wybór dystrybucji, zarówno biurkowych (Ubuntu, Fedora, OpenSuse), serwerowych (CentOs) jak i netbookowych (xPud, JoliCloud). Oferuje też duży zestaw narzędzi takich jak Hiren’s Boot, Drbl, liczne dystrybucje pomocne w odzyskiwaniu danych, badaniu sieci komputerowych czy usuwaniu wirusów. A co najważniejsze, wszystkie te dystrybucje mogą koegzystować na jednym urządzeniu przenośnym (oczywiście o ile się zmieszczą). Jeżeli zaś jakiejś dystrybucji nie ma, to możemy spróbować skorzystać z opcji instalacji dowolnego obrazu ISO.

Dzięki narzędziu YUMI możemy przetestować wybrane dystrybucje Linux, ale także stworzyć zestaw podręcznych narzędzi na wypadek awarii. Mam nadzieję, że przyda się Wam to narzędzie.