Posty w: programowanie

Python w obliczeniach

Python, którego pierwsza wersja ukazała się w roku 1990 jest językiem stosunkowo młodym, jeśli porównać go z Fortranem (pochodzącym z lat 50) czy C (lata 70). Być może dlatego często spotyka się z krytyką dotyczącą jego użyteczności w wysoko wydajnych aplikacjach obliczeniowych. W poście, odnosząc się do najczęstszych zarzutów stawianych Pythonowi postaram się pokazać, że zarzuty te nie są obiektywne a przynajmniej, że nie są ,,gwoździem do trumny'' Pythona.

Python w obliczeniach cz.2

Unpublished

W jednym z wcześniejszych wpisów pisałem o zarzutach stawianych pythonowi w zastosowaniach obliczeniowych. Tym razem chciałbym napisać, dlaczego warto używać Pythona do obliczeń. Przedstawię, jak mogą wyglądać proste programy realizujące zadania analizy numerycznej. Mam nadzieję, że załączone przykłady pokażą, dlaczego Python może być kuszącym wyborem. 

 

Fortran - ściąga

Chociaż ani fortran ani emacs nie sa najpopularniejsze wśród dzisiejszych użytkowników komputerów, mam nadzieję, że przyda się komuś ściąga skrótów klawiszowych do fortran-mode. Znajdziesz ją poniżej.