Posty w: regexp

Regexpy – część 1

Jeśli czytasz tego posta, zapewne szukasz jakichś informacji o wyrażeniach regularnych. Temat jest bardziej obszerny niż zwykle się wydaje:) W tym poście znajdziesz podstawowe informacje i linki do stron o wyrażeniach regularnych, które moim zdaniem są warte uwagi.

 

Skróty klawiszowe w Windows - narzędzie w Pythonie

Korzystałaś kiedyś z StumpWM? Jeśli tak, to wiesz, jak wygodna może być praca z systemem okienkowym bez użycia myszy. Jeśli masz dużo do zrobienia, to każda chwila się liczy i szkoda czasu na walkę z myszą, szukanie ,bookmarków', skrótów do aplikacji itd. Ponieważ nie znalazłem narzędzia, które by mnie satysfakcjonowało, napisałem sobie narzędzie do bookmarków, uruchamiania aplikacji itd przy pomocy ,,skrótów'' klawiszowych. Poniżej prezentuję jak działa i zamieszczam kod źródłowy, żebyś też mógł sobie usprawnić pracę. Przy okazji możesz potraktować to jako tutorial (wprowadzenie?) do języka Python, PyQt, klas w Pythonie, obsługi wyjątków, uruchamiania innych procesów i poleceń systemowych, regexpów itd:) Z tego powodu opiszę też krok po kroku, jak program działa.

Sed, awk i grep pod windows, czyli perl w Windows

Czy gdy korzystasz z Windowsów, brakuje Ci narzędzi awk, sed czy grep, które udostepnia standardowo Linux (a także AIX, Solaris itd)? Jeśli tak, to masz przed sobą kilka opcji. Instalacja poszczególnych, skompilowanych binarek poszczególnych aplikacji, instalacja systemu typu Cygwin, czy też nauczenie się Powershella. Można jednak pokusić się o inne rozwiązanie, jakim jest Perl.