Posty w: programy biurowe

Technologia Informacyjna - oprogramowanie przydatne w pracy biurowej

Choć wiele ludzi ze słowami pakiet biurowy kojarzy wyłącznie zestaw udostępniany przez firmę z Redmond, coraz więcej użytkowników korzysta (lub przynajmniej o nim słyszało) z pakietu OpenOffice (lub też wydzielony niedawno LibreOffice). Niniejszy materiał chciałbym poświęcić jednak nieco bardziej oryginalnym rozwiązaniom, gdyż uważam, że o powyżej podanych każdy student miał okazję dowiedzieć się aż nadto. Ze względu na obszerność zagadnienia materiały te prezentuję w formie webloga (lub też jak kto woli - bloga) i będę z czasem dodawał więcej opisów oprogramowania.

Oprogramowanie biurowe nr 1: LyX

Większość użytkowników komputerów przyzwyczajona jest do pracy z procesorami tekstu typu WYSIWYG, (ang. What You See Is What You Get), których intencją jest pokazywanie na bieżąco użytkownikowi dokumentu tak, jak będzie wyglądał po wydrukowaniu. Oprogramowanie takie, oprócz wielu zalet ma także wady. Jedną z nich jest to, że zamiast pozwolić komputerowi zająć się składem tekstu, zmusza użytkownika do wykonywania tego. Alternatywą do takiego podejścia jest tzw.

Oprogramowanie biurowe nr 2: Google Docs

Drugim zestawem narzędzi które może przydać się zarówno w pracy biurowej, jak i w toku studiów jest pakiet udostępniany przez Google jako Google Docs. Aby z niego skorzystać należy mieć konto Google (np. na gmailu). Pakiet składa się (obecnie) z narzędzi do tworzenia:

Oprogramowanie biurowe nr 3: Docs.com oraz office.live.com

W poprzednim poście dotyczącym programów biurowych pisałem o narzędziach giganta z Mountain View. Dla równowagi przedstawiam także aplikacje udostępniane przez giganta z Redmond.

Vi - podstawy

Podobno najczęstsze pytanie o edytor vi, to ,,jak wyjść z edytora vi''? Możesz zrobić to naciskając kilka razy ESC (dla pewności) a następnie:

:q!

i nacisnąć enter. Jeżeli chciałbyś poznać nieco więcej, czytaj dalej.

Emacs - podstawy

Krótko opisałem już edytor Vi (link). Przyszła też pora by napisać o moim ulubionym edytorze - Emacsie. Moim zdaniem jest to najlepszy edytor tekstu i jedna z najlepszych aplikacji jakie znam. Dlaczego? Bo w emacsie można zrobić (prawie) wszystko. Spójrz na xkcd.com/378:

 

XKCD on emacs - see xkcd.com/378

Opisuję to poniżej.

Efektywne przeszukiwanie poczty w Outlooku 2010

Zdażyło Ci się denerwować wyszukując maili w Outlooku? Podstawowe przeszukiwanie poczty zwraca (domyślnie) maksymalnie około 100 wyników, więc jeśli otrzymujemy/wysyłamy dużo poczty, to musimy mocno zawężać kryteria wyszukiwania. Słowa kluczowe, ułatwiające zawężenie kryterium wyszukiwania, łatwo znaleźć dla wersji angielskiej Outlooka. Ale jak wyszukać wiadomości w polskiej wersji Outlooka? Na szczęście Microsoft publikuje listę kryteriów wyszukiwania na swojej stronie. Ponizej przestawiam jej skrót na tyle krótki, by mieścił się na 1 stronie wydruku.