Posty w: linux

Clonezilla i Drbl - instalacja wielu systemów operacyjnych jednocześnie

Instalacja systemu operacyjnego zajmuje wiele czasu. Jeżeli musimy wykonać wiele takich instalacji, może zająć to wiele czasu. Czas ten znacznie się wydłuża, jeżeli każdą ze stacji roboczych trzeba po instalacji systemu wyposażyć w dodatkowe aplikacje. Jeżeli wszystkie stacje robocze potrzebują tego samego oprogramowania (a często tak jest) warto z tego skorzystać. Czas wykonania tego zadania możemy skrócić dziesiątki razy dzięki wolnemu (bezpłatnemu i otwartemu) oprogramowaniu Clonezilla server.

VMware ESXi - narzędzia wiersza poleceń

 

Ostatnio potrzebowałem zautomatyzować zarządzanie/monitorowanie hypervisorem ESXi firmy VMware. Okazuje się, że firma udostępnia zestaw narzędzi wiersza poleceń, które umożliwiają zarządzanie hypervisorem ze zdalnej maszyny Windows/Linux. Narzędzia te nazywają się vSphere Command Line Interface (vsphere cli). Narzędzia te dostępne są do pobrania ze strony producenta.

Jak przewidzieć awarię? Nagios cz. 1

 

 


 

Zgodnie z prawami Murphy’ego awarii przewidzieć się nie da. Poprzestanie jednak na tym stwierdzeniu niczego dobrego administratorowi nie wróży. Pozostaje uważne monitorowanie systemu i wyszukiwanie oznak złego. Czym (bezpłatnym) monitorować systemy? Mnie dobrym rozwiązaniem wydaje się Nagios i  The Dude. Ale o nich później.

System operacyjny na pendrive z opcją multibootowania

Rozpoczęcie przygody z Linuxem można odwlekać z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że aby go przetestować trzeba go zainstalować na dysku twardym, co wiąże się z ryzykiem utraty danych lub też korzystać z dystrybucji Live, które uruchamiane z DVD/CD działają bardzo wolno. Na dodatek trzeba wybrać dystrybucję, znaleźć obraz dysku, …. Tyle zabiegów wielu odstrasza. A wszystko to można znacznie uprościć korzystając z odpowiedniego oprogramowania, takiego jak na przykładYUMI.

Permanentne montowanie systemu plików vboxsf z prawem do odczytu i zapisu

Montowanie automatyczne

Po zainstalowaniu Linuxa na maszynie wirtualnej często przydaje się możliwość dzielenia się plikami między maszyną-gościem a maszyną gospodarzem. Jest to możliwe po zainstalowaniu dodatków gościa (guestAdditions).

W przypadku VirtualBoxa w wersji co najmniej 4.x dzielenie katalogów jest bardzo proste.

Konwersja Linuxowych znaczników czasu w Powershellu

Powershell posiada bardzo fajny wbudowany parser xml. Wystarczy:

$plik=[xml](gc plik.xml)

by móc pracować z xml-em zawartym w pliku w obiektowy sposób, np:

$plik.body |where {$_.section.name -match 'abc'}

wyświetli nam obiekty związane z węzłami ,,section'' w części ,,body'' pliku, których nazwa pasuje do wyrażenia regularnego abc. Prawda że wygodne?

Konwersja Linuxowych znaczników czasu w Powershellu

Powershell posiada bardzo fajny wbudowany parser xml. Wystarczy:

$plik=[xml](gc plik.xml)

by móc pracować z xml-em zawartym w pliku w obiektowy sposób, np:

$plik.body |where {$_.section.name -match 'abc'}

wyświetli nam obiekty związane z węzłami ,,section'' w części ,,body'' pliku, których nazwa pasuje do wyrażenia regularnego abc. Prawda że wygodne? Niestety jeśli używamy w xml-u linuxowych timestampów, wykorzystanie PowerShella wymaga dodatkowego kroku, który opisuję poniżej.

Linux, AIX, Solaris - wspólna ściąga?

Jesteś specjalistą od Linuxa, AIXa, Solarisa etc? Potrzebowałeś zrobić coś na pozostałych systemach? Więc wiesz, że (niestety) okazuje się, że choć wszystkie mają wspólne korzenie, to są między nimi różnice.

Na stronie http://bhami.com/rosetta.html znajduje się zestawienie popularnych komend i cech systemów UNIXo-podobnych. 

Mam nadzieję, że komuś też się to przyda.

Testowanie jakości połączenia - iperf

Serwer wolno działa… Zdarzyło Ci się kiedyś, że miałeś takie wrażenie? A może Twoi użytkownicy ciągle na to narzekali? Niby wszystko wygląda ok, a masz przeczucie, że coś jest nie tak. Może aplikacja wolno działa? Może coś się dzieje z bazą danych? A może to sieć…?

Jeśli zdarzyło Ci się mieć takie zmartwienia, to dobrze wiedzieć, w jaki sposób wyeliminować lub potwierdzić każdy z powyższych przypadków. We wpisie opiszę, w jaki sposób użyć narzędzia iperf do oceny jakości połączenia sieciowego.