Posty w: administracja

VMware ESXi - narzędzia wiersza poleceń

 

Ostatnio potrzebowałem zautomatyzować zarządzanie/monitorowanie hypervisorem ESXi firmy VMware. Okazuje się, że firma udostępnia zestaw narzędzi wiersza poleceń, które umożliwiają zarządzanie hypervisorem ze zdalnej maszyny Windows/Linux. Narzędzia te nazywają się vSphere Command Line Interface (vsphere cli). Narzędzia te dostępne są do pobrania ze strony producenta.

Jak przewidzieć awarię? Nagios cz. 1

 

 


 

Zgodnie z prawami Murphy’ego awarii przewidzieć się nie da. Poprzestanie jednak na tym stwierdzeniu niczego dobrego administratorowi nie wróży. Pozostaje uważne monitorowanie systemu i wyszukiwanie oznak złego. Czym (bezpłatnym) monitorować systemy? Mnie dobrym rozwiązaniem wydaje się Nagios i  The Dude. Ale o nich później.

System operacyjny na pendrive z opcją multibootowania

Rozpoczęcie przygody z Linuxem można odwlekać z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że aby go przetestować trzeba go zainstalować na dysku twardym, co wiąże się z ryzykiem utraty danych lub też korzystać z dystrybucji Live, które uruchamiane z DVD/CD działają bardzo wolno. Na dodatek trzeba wybrać dystrybucję, znaleźć obraz dysku, …. Tyle zabiegów wielu odstrasza. A wszystko to można znacznie uprościć korzystając z odpowiedniego oprogramowania, takiego jak na przykładYUMI.

Odzyskiwanie danych z nośników

Każdemu zdarzyło się (jeśli nie, to na pewno się zdarzy), że nośnik, na którym przechowywał ważne dane uległ uszkodzeniu. Istnieje wiele firm, które specjalizują się w odzyskiwaniu danych, jednak zwykle jest to dosyć kosztowne. Jest też wiele programów komercyjnych i niekomercyjnych, przy pomocy których można samodzielnie odzyskać dane. Najprzyjemniej jednak zrobić to samodzielnie, wykorzystując wiersz poleceń Linuxa, co opiszę w dalszej części wpisu:)

Sendmail na Ubuntu 12.10 nie przyjmuje poczty z innych hostów

Jeżeli nie możesz skonfigurować serwera sendmail tak, by przyjmował pocztę przychodzącą (nadawca otrzymuje odpowiedź, że serwer odrzucił połączenie - ,,...25: connection refused''), to przyczyną może być domyślna w ubuntu konfiguracja sendmail'a - domyślnie nie przyjmuje on poczty przychodzącej z innych hostów. Aby to zmienić musisz przerobić plik konfiguracji. Zacznij od backupu starej (/etc/mail/senfmail.cf) a następnie zmodyfikuj:

/etc/mail/sendmail.mc

tak, by ,,zakomentować'' wpisy:

Permanentne montowanie systemu plików vboxsf z prawem do odczytu i zapisu

Montowanie automatyczne

Po zainstalowaniu Linuxa na maszynie wirtualnej często przydaje się możliwość dzielenia się plikami między maszyną-gościem a maszyną gospodarzem. Jest to możliwe po zainstalowaniu dodatków gościa (guestAdditions).

W przypadku VirtualBoxa w wersji co najmniej 4.x dzielenie katalogów jest bardzo proste.

Linux, AIX, Solaris - wspólna ściąga?

Jesteś specjalistą od Linuxa, AIXa, Solarisa etc? Potrzebowałeś zrobić coś na pozostałych systemach? Więc wiesz, że (niestety) okazuje się, że choć wszystkie mają wspólne korzenie, to są między nimi różnice.

Na stronie http://bhami.com/rosetta.html znajduje się zestawienie popularnych komend i cech systemów UNIXo-podobnych. 

Mam nadzieję, że komuś też się to przyda.

Testowanie jakości połączenia - iperf

Serwer wolno działa… Zdarzyło Ci się kiedyś, że miałeś takie wrażenie? A może Twoi użytkownicy ciągle na to narzekali? Niby wszystko wygląda ok, a masz przeczucie, że coś jest nie tak. Może aplikacja wolno działa? Może coś się dzieje z bazą danych? A może to sieć…?

Jeśli zdarzyło Ci się mieć takie zmartwienia, to dobrze wiedzieć, w jaki sposób wyeliminować lub potwierdzić każdy z powyższych przypadków. We wpisie opiszę, w jaki sposób użyć narzędzia iperf do oceny jakości połączenia sieciowego.

Sed, awk i grep pod windows, czyli perl w Windows

Czy gdy korzystasz z Windowsów, brakuje Ci narzędzi awk, sed czy grep, które udostepnia standardowo Linux (a także AIX, Solaris itd)? Jeśli tak, to masz przed sobą kilka opcji. Instalacja poszczególnych, skompilowanych binarek poszczególnych aplikacji, instalacja systemu typu Cygwin, czy też nauczenie się Powershella. Można jednak pokusić się o inne rozwiązanie, jakim jest Perl.