Posty w: Python

Python w obliczeniach

Python, którego pierwsza wersja ukazała się w roku 1990 jest językiem stosunkowo młodym, jeśli porównać go z Fortranem (pochodzącym z lat 50) czy C (lata 70). Być może dlatego często spotyka się z krytyką dotyczącą jego użyteczności w wysoko wydajnych aplikacjach obliczeniowych. W poście, odnosząc się do najczęstszych zarzutów stawianych Pythonowi postaram się pokazać, że zarzuty te nie są obiektywne a przynajmniej, że nie są ,,gwoździem do trumny'' Pythona.

Python w obliczeniach cz.2

Unpublished

W jednym z wcześniejszych wpisów pisałem o zarzutach stawianych pythonowi w zastosowaniach obliczeniowych. Tym razem chciałbym napisać, dlaczego warto używać Pythona do obliczeń. Przedstawię, jak mogą wyglądać proste programy realizujące zadania analizy numerycznej. Mam nadzieję, że załączone przykłady pokażą, dlaczego Python może być kuszącym wyborem. 

 

Skróty klawiszowe w Windows - narzędzie w Pythonie

Korzystałaś kiedyś z StumpWM? Jeśli tak, to wiesz, jak wygodna może być praca z systemem okienkowym bez użycia myszy. Jeśli masz dużo do zrobienia, to każda chwila się liczy i szkoda czasu na walkę z myszą, szukanie ,bookmarków', skrótów do aplikacji itd. Ponieważ nie znalazłem narzędzia, które by mnie satysfakcjonowało, napisałem sobie narzędzie do bookmarków, uruchamiania aplikacji itd przy pomocy ,,skrótów'' klawiszowych. Poniżej prezentuję jak działa i zamieszczam kod źródłowy, żebyś też mógł sobie usprawnić pracę. Przy okazji możesz potraktować to jako tutorial (wprowadzenie?) do języka Python, PyQt, klas w Pythonie, obsługi wyjątków, uruchamiania innych procesów i poleceń systemowych, regexpów itd:) Z tego powodu opiszę też krok po kroku, jak program działa.