Materiały dydaktyczne Maćka Wróbla

Maciek Wróbel - blog

Sed, awk i grep pod windows, czyli perl w Windows

Czy gdy korzystasz z Windowsów, brakuje Ci narzędzi awk, sed czy grep, które udostepnia standardowo Linux (a także AIX, Solaris itd)? Jeśli tak, to masz przed sobą kilka opcji. Instalacja poszczególnych, skompilowanych binarek poszczególnych aplikacji, instalacja systemu typu Cygwin, czy też nauczenie się Powershella. Można jednak pokusić się o inne rozwiązanie, jakim jest Perl.

Koniec projektu truecrypt?

koniec truecrypta

Testowanie jakości połączenia - iperf

Serwer wolno działa… Zdarzyło Ci się kiedyś, że miałeś takie wrażenie? A może Twoi użytkownicy ciągle na to narzekali? Niby wszystko wygląda ok, a masz przeczucie, że coś jest nie tak. Może aplikacja wolno działa? Może coś się dzieje z bazą danych? A może to sieć…?

Jeśli zdarzyło Ci się mieć takie zmartwienia, to dobrze wiedzieć, w jaki sposób wyeliminować lub potwierdzić każdy z powyższych przypadków. We wpisie opiszę, w jaki sposób użyć narzędzia iperf do oceny jakości połączenia sieciowego.

Wzory z podstaw statystyki dla informatyków

W załączonym dokumencie znajduje się pierwsza wersja zestawienia podstawowych wzorów do kursu statystyki opisowej na kierunkach informatycznych w formie ściągawki.

Wzory ze statystyki opisowej

W załączonym dokumencie przedstawiam zestawienie podstawowych wzorów do kursu statystyki opisowej na kierunkach ekonomicznych w mojej ulubionej formie:) 

Efektywne przeszukiwanie poczty w Outlooku 2010

Zdażyło Ci się denerwować wyszukując maili w Outlooku? Podstawowe przeszukiwanie poczty zwraca (domyślnie) maksymalnie około 100 wyników, więc jeśli otrzymujemy/wysyłamy dużo poczty, to musimy mocno zawężać kryteria wyszukiwania. Słowa kluczowe, ułatwiające zawężenie kryterium wyszukiwania, łatwo znaleźć dla wersji angielskiej Outlooka. Ale jak wyszukać wiadomości w polskiej wersji Outlooka? Na szczęście Microsoft publikuje listę kryteriów wyszukiwania na swojej stronie. Ponizej przestawiam jej skrót na tyle krótki, by mieścił się na 1 stronie wydruku. 

Skróty klawiszowe w Windows - narzędzie w Pythonie

Korzystałaś kiedyś z StumpWM? Jeśli tak, to wiesz, jak wygodna może być praca z systemem okienkowym bez użycia myszy. Jeśli masz dużo do zrobienia, to każda chwila się liczy i szkoda czasu na walkę z myszą, szukanie ,bookmarków', skrótów do aplikacji itd. Ponieważ nie znalazłem narzędzia, które by mnie satysfakcjonowało, napisałem sobie narzędzie do bookmarków, uruchamiania aplikacji itd przy pomocy ,,skrótów'' klawiszowych. Poniżej prezentuję jak działa i zamieszczam kod źródłowy, żebyś też mógł sobie usprawnić pracę. Przy okazji możesz potraktować to jako tutorial (wprowadzenie?) do języka Python, PyQt, klas w Pythonie, obsługi wyjątków, uruchamiania innych procesów i poleceń systemowych, regexpów itd:) Z tego powodu opiszę też krok po kroku, jak program działa.

Linux, AIX, Solaris - wspólna ściąga?

Jesteś specjalistą od Linuxa, AIXa, Solarisa etc? Potrzebowałeś zrobić coś na pozostałych systemach? Więc wiesz, że (niestety) okazuje się, że choć wszystkie mają wspólne korzenie, to są między nimi różnice.

Na stronie http://bhami.com/rosetta.html znajduje się zestawienie popularnych komend i cech systemów UNIXo-podobnych. 

Mam nadzieję, że komuś też się to przyda.

Fortran - ściąga

Chociaż ani fortran ani emacs nie sa najpopularniejsze wśród dzisiejszych użytkowników komputerów, mam nadzieję, że przyda się komuś ściąga skrótów klawiszowych do fortran-mode. Znajdziesz ją poniżej.

Org mode - ściągawka

Pisząc o emacsie wspominałem, że posiada kompatybilny z GTD tryb do zarządzania czasem, listami TODO i wieloma innymi rzeczami - org-mode. Sam tryb godny jest poświęcenia osobnego wpisu, a raczej całego portalu (zresztą, nie jednego). Na razie zamieszczam tylko ściągawkę dla tych, którzy dopiero się uczą.

Subskrybuje zawartość